+421 915 090 055 info@umeniesveta.sk

Produkty umelca: Andy Warhol Kto je to?

Andy Warhol (06.08.1928 - 22.02.1987)
Andy Warhol (* 6. august 1928, Pittsburgh – † 22. február 1987, New York).
Bol americký maliar, filmový tvorca, autor a dôležitá osobnosť v hnutí pop art (rodičia boli rusínski prisťahovalci).

Študoval priemyselné (komerčné) umenie na Carnegie Institute of Technology (dnes známe ako Carnegie Mellon University) v Pittsburghu. V roku 1949 presťahoval do New Yorku a začal úspešnú kariéru ako ilustrátor časopisov , reklamný grafik a aranžér výkladov, tiež ako slobodný umelec. Stal sa známym hlavne s rozmarnými atramentovými maľbami topánok v charakteristickom štýle.

V 60. rokoch začal s maľbami slávnych amerických produktov ako série plechoviek Campbellovej polievky - Campbell's Soup Can a Coca-Coly.
V 70. rokoch a v 80. rokoch vytváral výtlačky slávnych ľudí. Marilin Monroe sa po smrti stala najpreferovanejším predmetom jeho zobrazovania - vznikol Diptych Marilyn. Vytvoril obrazy Electric Chair a po zavraždení Johna F. Kennedyho i seriál portrétov Jackie. Rovnako podľa fotografií v tlači vytvára Warhol seriály portrétov Liz Taylorovej a Elvisa Presleyho. Ikonické figúry a slávni ľudia sú hlavné témy v tvorbe Warhola.

Warhol mal chýr tichého, veľmi presného pozorovateľa, dokonca voyeura. Nejedna osoba ho žartovne spomínala ako „trochu zohriatu smrť.“
Sám seba opisoval ako nábožného človeka, no nebol veľmi akceptovaný cirkvou pre svoju homosexualitu. V mnohých dielach má náboženské témy.

Mal ostré oko pre umenie, bol puntičkársky zberateľ, odložil každý kúsok papiera, každý list fanúšikov (po odlepení známky), a každý časopis súvisiaci s jeho slávou spolu s osobnými zápiskami, homosexuálnu pornografiu a ukladal všetko do stoviek očíslovaných škatúľ - a viac sa do nich nepozrel. Warhol rozprával o týchto škatuliach ako o jeho „časovom puzdre“. Veľa sa ich zachovalo a sú dostupné v Pittsburskom múzeu.
Zúžiť výber podľa
   
1
     
     
61 x 101 cm
Cena: 86 EUR
     
     
1

KONTAKTY:

UmenieSveta.sk

Mierová 172

821 05 Bratislava

(vchod z ulice Hrachová)

 

tel: 0915 09 00 55

e-mail: info@umeniesveta.sk

 

 
 
 

Posielajte mi informácie o akciách a novinkách.