Ako vybrať vhodný rám na obraz ? | Umenie Sveta – Obrazy, predaj obrazov
+421 915 090 055 info@umeniesveta.sk

Ako vybrať vhodný rám na obraz ?

Aj krásne zarámované umelecké dielo môže v miestnosti vyzerať nevhodne, ak sa nehodí do priestoru, v ktorom je vystavené. Je dôležité zamyslieť sa nad priestorovým poňatím a nie len nad farbami a štýlom miestnosti.

Ako uvidíte z nasledujúceho textu, priestor v miestnosti hrá v rámovaní dôležitú úlohu.
Ak si zodpoviete tieto otázky vopred, budete schopní dostať také rámovanie, ktoré naozaj odpovedá vašim potrebám.

     Malé, ale významné umelecké dielo v ráme môže byť degradované, ak je zavesené v príliš rozľahlom priestore. Môže skončiť tak, že bude pôsobiť bezvýznamne, len preto, že jeho rozmery neodpovedajú okolitému prostrediu.

Ak je naopak príliš veľký kus vtesnaný do malého priestoru, môže pôsobiť nadbytočne a taktiež stratiť niečo zo svojej pôsobivosti.
Dizajn rámu by mal pozdvihnúť rámcované dielo na vyššiu úroveň – a zároveň by mala byť venovaná pozornosť štýlu a rozmerom miestnosti. Existuje veľa spôsobov, ako rámovanie môže (a malo by) proporcionálne korešpondovať s vyhradeným priestorom.

Takmer všetko, čo sa dá zarámovať, sa dá zarámovať v rozličných rozmeroch.

Je potrebné, aby ste uvažovali o možnostiach zarámovania podľa  rozmerov v závislosti na tom, kde bude hotové dielo visieť. Je na nás, aby sme kládli tie správne otázky a navrhovali to, o čom máme pocit, že pomôže dizajnu rámu zažiariť u Vás doma.
 

 

     Aká veľká je miestnosť?

Rozmer miestnosti je dôležitý pri nábytku a rovnako aj pri rámovaní na objednávku.

Je možné zobrať dve kópie jedného obrazu a účinne meniť ohraničenie paspartou a šírkou líšt a vytvoriť tak dva úplne odlišné dizajny rámov. Jeden môže byť vhodný do malého priestoru a druhý do veľkého.

Všetko je to len o pomere medzi komponentmi použitými pri rámovaní. Dokonca aj poštová známka môže byť vo veľkom ráme, ak spolu jednotlivé komponenty dobre korešpondujú.

 

   Aká veľká je stena, kde bude dielo visieť?

Keď rozmýšľate nad rozmerom miestnosti, kde bude zarámované dielo visieť, nikdy sa nenazdávajte, že veľká miestnosť automaticky znamená, že na konkrétnej stene, kde má dané dielo visieť, je neobmedzené miesto.

Prekážky ako dvere, okná, vysoký kozub atď., to všetko môže zredukovať použiteľný priestor a zmeniť tak smer, ktorým by sa malo uberať vaše uvažovanie o dizajne a veľkosti rámu.

O týchto veciach je lepšie sa dozvedieť zavčasu aby ste sa nevydali nesprávnym smerom.

 

   Aký vysoký je strop?

V dnešnej dobe je výška stropov značne premenlivá. Stropy s výškou cca 2,7 m alebo cca 3 m sa čím ďalej tým viac stávajú samozrejmosťou, a rovnako aj dvojposchodové miestnosti.

Prečo na tom záleží? Boli sme zvyknutí mať viacej horizontálneho priestoru a dnes je veľa vertikálneho priestoru. 


Dva konkrétne nápady, ktoré dobre fungujú vo vyšších priestoroch, sú vertikálne zväčšenie pasparty, buď zväčšením spodnej časti, alebo pretiahnutou konštrukciou pasparty, prípadne odporučenie, aby ste vešali páry, sady alebo skupiny obrazov nad seba, namiesto vedľa seba.

 

   Aké sú rozmery nábytku v izbe?

Dnes je obľúbených veľa rôznych štýlov nábytku, niektoré kusy tak môžu byť malé a iné zasa pomerne masívne. Ak viete, s akým nábytkom bude miestnosť zdieľať vaše zarámované dielo, pomôže vám to nastaviť také proporcie, ktoré zaistia, že zarámované dielo bude v danej situácii vyzerať čo najlepšie.

 

   Bude zarámované dielo visieť priamo nad nábytkom, alebo na prázdnej stene?

Pokiaľ je dielo, ktorého dizajn rámu navrhujete, určené na zavesenie nad konkrétnym kusom nábytku, snažte sa zo všetkých síl, aby bolo v súlade s jeho veľkosťou a optickou váhou.

Ak bude dielo visieť nad masívnym stolom, jemný úzky rám môže vyzerať príliš skromne. Väčší rám vytvorí lepšiu rovnováhu s daným kusom nábytku. Ak však zoberiete ten istý rám a zavesíte ho nad stôl so sklenenou doskou a s tenkými nohami, bude pôsobiť príliš ťažkým a drvivým dojmom.

Pokiaľ je stôl odstránený, rám veľkého rozmeru môže byť efeknejší, lebo v tom prípade je dielo samo o sebe 100% zodpovedné za vyplnenie priestoru a rovnováhu so stenou.

 

  

Bude dielo visieť, alebo bude niekde postavené?

Steny obecne ponúkajú trochu menej hraníc, čo vám umožňuje dokonalo vyladiť dizajn vašich rámov tak, aby sa hodil k rozmeru, ktorý považujete za najlepší.

Ak je však finálny výrobok posadený nad nejakým kusu nábytku, hneď je zrejmé, že tu budú nejaké obmedzenia, s ktorými je potrebné sa vysporiadať. Vtedy je ideálne, ak rozmer celého obrazu súvisí s nábytkom pod ním. Pokiaľ je nábytok veľký, vyskúšajte pomer 1:2, ciže napr. komoda ma 150 cm šírky, tak obraz nad ňu skúste šírky 75 cm.

 

Ak potrebujete poradiť s výberom vhodného rámu k vášmu obrazu, neváhajte sa poradiť s profíkmi !

Píšte na info@umeniesveta.sk alebo volajte 0915 09 00 55.

 

ČO VŠETKO U NÁS KÚPITE?

 

OBRAZY
s pevnými
rozmermi

Najznámejšie diela, krásne fotky, dekoratívne plagáty.

Viac ako 300.000 motívov

OBRAZY
s rozmermi
na želanie

Od Moneta, cez Van Gogha ako obraz, ako tapeta a mnoho iného.

Viac ako 95.000 motívov

SVOJU FOTKU
vytlačenú a rámovanú ako obraz

Ako plagát, ako obraz, upraviť, a zarámovať. Na plátne i na papieri.

Tlač v najvyššej kvalite.

IBA RÁM
ak už obraz
máte

Viac ako 500 rámov, pasparty, sklá, všetko úplne na mieru.

Hlíník, drevo, plast.

TABULE
na popisovanie, rozmery na mieru

Drevené, magnetické, sklenené či plastové. Vždy na mieru.

Cez 50 druhov

ZRKADLÁ
v rámoch, rozmery
na želanie

Sklenené či nerozbitné, s krásnymi rámami na mieru.

Vždy originálne!

ZÁVESNÉ
SYSTÉMY
na obrazy

Už nikdy viac rozvŕtané steny! Artiteq, Stas aj na mieru.

Aj s montážou!

NÁVRH
OBRAZOV
do vášho bytu

S citom vyberieme, navrhneme a vyrobíme obrazy, ktoré vám budú závidieť!
 

 

 

 

 

KONTAKTY:

UmenieSveta.sk

Mierová 172

821 05 Bratislava

(vchod z ulice Hrachová)

 

tel: 0915 09 00 55

e-mail: info@umeniesveta.sk

 

 
 
 

Posielajte mi informácie o akciách a novinkách.