Ako vybrať obrazy do bytu ? | Umenie Sveta – Obrazy, predaj obrazov
+421 915 090 055 info@umeniesveta.sk

Ako vybrať obrazy do bytu ?

Dekorácie stien a priestorov moderných bytov doznali za posledné roky zásadných zmien.Už sa neobmedzujú iba na tradičnú maľbu krajinky, či portrétu vo vyrezávanom drevenom ráme. Je len málo šťastlivcov, ktorí si môžu dovoliť zavesiť na stenu originál od Picassa a urobiť z neho absolútne centrum pozornosti celého priestoru.

"Obrazy dnes už interéru nevládnu, ale dotvárajú jeho atmosféru a pozdvihujú jeho úroveň. "

Ľudia sú čoraz náročnejší a okrem základných funkcií bytu hľadajú aj pocit, zážitok. Estetika, štýl zariadenia a trendy v dekorácii interiérov sú dnes veľmi dôležité.

Ukážka výberu obrazov v modernom byte
Štýly vybavenia interiéru podliehajú čoraz častejšie rôznym módnym trendom a ľudia si byty upravujú v kratších časových intervaloch. Nemení sa síce celé zariadenie bytu, ale zväčša doplnky a ľahko vymeniteľné predmety. Zmenou farebnosti stien, kobercov či doplnkov sa dá vdýchnuť interiéru úplne nový pocit.

"Obrazy a iné plošné dekorácie sú ako zaujímavá farebná kravata na kvalitnom novom obleku."
Nemôžeme ich však meniť tak často ako naše oblečenie a preto si treba ich výber a súvislosti umiestnenia dobre premyslieť, aby nakoniec splnili vaše predstavy o dosiahnutí žiadanej atmosféry, a zlučovali sa s vašimi osobnými a emocionálnymi potrebami.
Je úplne bežné, že motív obrazu sa neobmedzuje len na tradičnú formu rámu a plátna, ale aplikuje sa na rôzne povrchy s rôznym využitím. Do módy sa vrátili celostenové tapety so štylizovanými vzormi a grafickými prvkami, samozrejme ladiacimi so zvyškom interiéru, alebo veľkoplošné potlače deliacich stien, či posuvných dverí.

Všetky tieto dekoračné prvky ovplyvňujú a dotvárajú atmosféru interiéru.
Obrazy pokrývajú väčšiu plochu stien, ale priťahujú menšiu pozornosť. V moderných interiéroch sa čoraz častejšie používajú veľkoplošné kusy alebo kompozície viacerých motívov, podľa toho, aký má byť výsledný efekt.
Pre výber toho správneho obrazu platia podobné zásady ako pre výber nábytku či doplnkov. Keď zariaďujete byt, musíte mať aspoň čiastočne jasno, aký výsledok chcete dosiahnuť. Pokiaľ ste si neistý v  kombináciach rôznych štýlov, farieb, povrchov a iných možností, opýtajte sa na radu odborníka – interiérového architekta.
Obraz môže byť vo vašej izbe dominantou, ale aj „tímovým hráčom“.

Pokiaľ hľadáte dominantu, voľte motív s výrazne kontrastnou farebnosťou či tvarom oproti ostatnému zariadeniu miestnosti, ideálne je v celkovej koncepcii ladiť farby interiéru do kľudnejších tónov a obraz alebo kompozíciu zvoliť výraznú. Treba si uvedomiť, že červený motív v červenom interiéri nevynikne. Použite výraznú nepravidelnú štruktúru motívu do čistého, moderného interiéru, a naopak kľudnejší, jednoduchší obraz do interiéru s výrazným štýlom. Pokiaľ sa týchto zásad držíte, zaručene potom obraz pritiahne každý pohľad.
Pokiaľ chcete obrazom atmosféru izby iba dopovedať, a nechcete aby sa stal optickým akcentom priestoru, voľte farebnosť a druh motívu, ktorý sa od okolitého zariadenia príliš neodlišuje a ladí harmonicky s celkom, či doplnkami.
Pri použití viacerých obrazov v jednej miestnosti treba zvlášť dávať pozor na výber motívov a ich farebnosť a umiestnenie, aby sa navzájom „nebili“. Vhodným riešením je použitie vopred navrhnutej kompozície viacerých obrazov, ktoré spolu súvisia a pôsobivo dekorujú rozsiahlejšie priestory.
Podstatné je samozrejme aj miesto, kam chcete obraz zavesiť. Z funkčných dôvodov si treba dávať pozor, aby na akýkoľvek obraz nesvietilo priame slnko, pretože UV žiarenie degraduje väčšinu farieb a poškodzuje kresbu. Samozrejme, že na dosiahnutie správnej atmosféry obrazu je dôležité aj správne umiestnenie v interiéri. 

Tmavšie motívy patria na svetlé miesta, naopak svetlé obrazy si priame osvetlenie nie vždy vyžadujú.
Osvetlenie obrazu umelým svetlom môže pôsobivo doplniť atmosféru priestoru. Či už sa jedná o bodový reflektor, alebo pásové svietidlo, treba citlivo voliť spôsob ich použitia. Okrem požadovaného nasvietenia, zdôrazňujúceho pocit a atmosféru obrazu, sa jedná aj o technicky správne umiestnenie svetla, aby ste si obraz jednoducho časom „nespálili“. Tieto detaily je však dobré zveriť do rúk odborníkom.
Obrazy sú silné, môžu očistiť a oživiť unavené priestory, zmeniť náladu a pozdvihnuť ducha.Všade na svete pripisujú rôzne kultúry obrazom iný význam. Obrazy môžu byť vášnívé a dynamické, ale tiež ukludňujúce a meditatívne. Obrazy v nás zanechávajú dojem a pomáhajú vytvoriť z nášho sveta fascinujúce a krásne miesto na život.

KONTAKTY:

UmenieSveta.sk

Mierová 172

821 05 Bratislava

(vchod z ulice Hrachová)

 

tel: 0915 09 00 55

e-mail: info@umeniesveta.sk

 

 
 
 

Posielajte mi informácie o akciách a novinkách.